Jak wybrać pierwszą chustę do noszenia dziecka

Jak wybrać pierwszą chustę do noszenia dziecka

Pomysłów na opiekę nad dzieckiem jest wiele. Każdy rodzic ma swoje własne przemyślenia na ten temat, a dorabiają się ich głównie ci, którzy zyskują w tym zakresie pewne doświadczenie. Ono rzecz jasna przychodzi z czasem, ponieważ nikt nie rodzi się rodzicem idealnym. Dopiero z czasem pewne kompetencje w tym kontekście stają się czymś oczywistym. Nie brakuje też podziałów i wszelkiego rodzaju odrębnych opinii w aspekcie tego, jak powinno się dziećmi zajmować dla uzyskania najlepszych efektów. Do punktów budzących czasami pewne kontrowersje zaliczają się chusty do noszenia maluchów, ponieważ nie przez wszystkich rodziców są one uznawane za odpowiednie i do tego bezpieczne.

W praktyce są jednak alternatywą dla nosidełek – i to całkiem popularną.

Chusta dla dziecka – dlaczego warto?

Dobrej jakości chusta zapewnia dziecku takie samo bezpieczeństwo oraz komfort, jak wysokiej klasy nosidełko. Oczywiście z punktu widzenia rodzica dochodzą pewne dodatkowe powinności. Trzeba bowiem należycie przygotować chustę do użytku – to jest zawiązać ją, założyć na siebie i bezpiecznie usadowić w niej maluszka. Jednak bardzo szybko okazuje się, że działania w tym aspekcie są intuicyjne i zarówno mama, jak i tata nie będą mieć większych problemów z opanowaniem tej sztuki. Wywodzi się ona w gruncie rzeczy z dawnych czasów i z kultur, w których korzystanie z produkowanych seryjnie akcesoriów, takich jak nosidełka, do dziś nie stanowi normy.

Chusta prawidłowo używana zapewnia każdemu dziecku doskonałe warunki do poznawania świata wokół.

Jaka chusta dobra na początek?

W sprzedaży mamy bardzo różne warianty chust. Ich wykonanie jest zależne od tego, jakim dzieciom są przeznaczone. Pierwszą chustą dla dziecka powinien być model tkany, ponieważ przy dobrym zawiązaniu znacznie łatwiej uzyskać w jej przypadku optymalną, idealnie ergonomiczną pozycję dla malucha, jak też z punktu widzenia samego rodzica. Co do grubości materiału, zaleca się gramaturę mniej więcej 220-230 g/m2. To zapewni należytą wytrzymałość chuście, w której bez obaw da się nosić dziecko ważące od 7 do 8 kilogramów.